Beyond Command
A fogazat elszíneződését két csoportra oszthatjuk. Egyrészt a fogak külső felszínére tapadt fogkő és ennek elszíneződése, másrészt a fog mélyebb szerkezetébe beivódott elszíneződés.
Ez utóbbiért felelősek az ételeinkben, italainkban előforduló természetes és mesterséges festékanyagok: kiemelkedik ezek közül a kávé, tea, cola, dohányzás káros hatása, de okozhatják baktériumok anyagcsere termékei, vagy az anya által terhesség alatt a magzati korban, illetve a gyermekkorban szedett bizonyos gyógyszerek (tetracyclinek) is.
Emellett el kell fogadnunk azt a sajnálatos tényt is, hogy az életkor előrehaladtával fogaink színe egyre sötétebb lesz.
A fehérítő rendszereknek két formája terjedt el.
Az egyik esetben, fogfehérítésre használt sín alkalmazásával otthoni fehérítést végzünk. Ilyenkor a fehérítő anyaggal megtöltött, speciálisan kialakított puha anyagból készült körülbelül O,5mm vastagságú sínt 3-8 éjszakán át kell viselni, az elérni kívánt eredménytől függően.
A másik lehetőség, amikor a fogorvosi rendelőben történik a fogfehérítés, ilyenkor megfelelő izolálás mellett a fogak felszínére felvitt gél aktiválásához valamilyen plazmativ fényt veszünk igénybe. Ilyenkor az elszíneződés mértékétől függően 3 x 15 perc alatt egy ülésben végezzük el a fogfehérítést.
Nem! A fogfehérítő anyagok PH értéke semleges vagy közel semleges, de semmiképpen sem káros. A közhiedelemmel ellentétben nem a zománcfelszín maratásával, hanem oxidáció révén érik el a kívánt eredményt. A fogak szövetszerkezetében így bizonyítottan nem idéznek elő semmiféle változást. Nyugodtan kijelenthető, hogy sem a zománcréteg, sem a dentin nem károsodik. A kezelést követően felléphet a fogak kisebb mértékű hideg- meleg érzékenysége, amely néhány nap alatt elmúlik, illetve megfelelő fluoridos kezeléssel elmulasztható. Annak ellenére, hogy semmiféle károsító hatás nem bizonyított nem célszerű fogfehérítő kezelés alkalmazása a terhesség és a szoptatás időtartama alatt. A fogfehérítők hatása sajnos nem végleges! Azonban 2-3 év elteltével, sokkal kisebb energia ráfordítással a hatás felfrissíthető.
A fogkő eltávolítása az egyik nélkülözhetetlen lépése a fogfehérítést megelőző kezeléseknek. A fogkő tökéletesen letakarja azt a területet, ahol a fog felületére tapad, a fogkövet minden esetben a fehérítés előtt el kell távolítani. A fogkő eltávolításakor azonban gyakori, hogy a fognyak védtelenebbé válik, hiszen a fogkő leginkább ott tapad meg, letolva az ínyt.
Ajánlott a fogkő eltávolítása a fogfehérítést megelőző héten, lehetőleg 7 nap különbséggel. Így a fogkő eltávolítás után az ínynek van ideje regenerálódnia.
Az érzékenység megelőzése érdekében bizonyos fluorid mennyiséget a fogában kell töltenie. Ajánljuk az Elmex GÉL használatát, melyet patikákban lehet kapni. Ez nem fogkrém, hanem egy olyan anyag, amely fel tudja tölteni a fogat fluoriddal.
Tartsa be a használati utasításban leírtakat!
A fogfehérítés előtt kétszer tegye fel a zselét úgy, hogy a fogfehérítés előtt 24 órával már nem használhatja.
A fogfehérítést követően 48 órán keresztül tilos a kávé, dohányzás, ill. más erős színezéket tartalmazó ételek italok fogyasztása!
A fogfehérítés napján ügyeljen arra, hogy ápoltak legyenek fogai, de a fogfehérítés előtt 4 órával már ne mosson fogat! Ha a rendelőbe ért, vizes vagy fluoridmentes fogkrémes fogkefével mossa meg fogát. Ha néha érzékeny foga a savanyú ételektől, vagy a hidegvíztől, a biztonság kedvéért tartson magánál fájdalom csillapítót.
A fogfehérítés után közvetlenül ismét használhatja az Elmex Gélt. Táplálkozzon körültekintően az elkövetkező 48 órában, hiszen bármilyen színezék könnyedén meg tudja fogni a még nyitott pólusú fogakat. Kerülje a kávé, kóla, tea, vörösbor, curry, pirospaprika, répa, vörös húsok, dohányzást, savas gyümölcslevek. Javasolt a párolt rizs, párolt csirke, párolt hal, tésztafélék világos szósszal.
Kifehéredett fogaira vigyázzon. Ha dohányzik, sokat kávézik, próbálja ezeket visszaszorítani. Az eredményének tartóssága függő életmódjától. Odafigyeléssel megőrizheti fogainak fehérségét, akár egy-másfél évig is.
Itt megtekintheti, hogyan zajlik egy fogászati rendelőben a plazmalámpás fogfehérítés.