A szájsebészet a fogazathoz az arc és állcsonthoz tartozó megbetegedéseket, sérüléseket kezeli, gyógyítja. Ide tartozik a foghúzás a fogfeltárás sebészi úton a gyökércsúcs resectio (eltávolítás) a ciszta és lágyrész műtétek a csontpótlás. Az egyszerű foghúzásnál az eltávolítandó fog jól látható és hozzáférhető módon helyezkedik el a szájüregben, ilyenkor az orvos speciálisan kialakított fogóval, emelővel távolítja el azt. Amikor ez nem lehetséges, mert a fog az ínyszél alá törött, vagy a bölcsességfog rendellenes irányba fejlődött a fog eltávolítása sebészi feltárással történik.
A beavatkozásra akkor van szükség, mikor a nem megfelelően gyökérkezelt fogak gyökércsúcsa körül krónikus gyulladás alakul ki, ill. a gyökér csúcsa ciszta üregébe nyúlik. A feltárás előtt az orvos ellenőrzi a gyökértöméseket, amennyiben nem megfelelőek, kicseréli azokat. A művelet a gyökér csúcsának eltávolításából és környezetének kitisztításából áll. A műtét befejeztével az íny varratokkal záródik.
A ciszta szövetfallal határolt folyadék "hólyag", amely a körülötte lévő csontállományt folyamatosan pusztítja. A műtét helyi érzéstelenítésben történik. Sebészi feltárással távolítják el a szövethámot. Szükség esetén csontpótlóval feltöltik, majd varratokkal zárják.
Az implantátumok sikeressége számos tényezőn múlik, ezek egyike a megfelelő vastagságú csontszövet, melybe a műgyökér beépülhet. Amennyiben nincs meg a megfelelő vastagságú szövet állomány, akkor kerülhet sor a csontpótló műtétre. Lehetőség van, felső állcsonton az un. arcüreg emelő műtétre, melynek során az arcüreg alsó falát csontpótló eljárással feljebbhelyezik, ezáltal megfelelő helyet teremtve alatta az implantátum behelyezésére. Ezt a műtétet nevezzük sinus liftnek. Az eljárás során alkalmazott anyag lehet saját csont, vagy mesterséges úton előállított csontpótló. A beavatkozást követően minimum 6 hónap gyógyulási idő szükséges a teljes becsontosodáshoz. Ezután kerül sor a műgyökér beültetésére, melynek további 3-6 hónap gyógyulási időre van szüksége a teljes stabilitáshoz.